پد جاذب خونابه

پد جاذب خونابه چیست و چه مصارفی دارد؟

 

هدف از پد نازک جاذب سفید رنگی که در بسته بندی گوشت یا مرغ خریداری شده از فروشگاه ها قرار می گیرد و به پد جاذب خونابه معروف است ، همانطور که از نام آن پیداست، جذب مایعاتی است که به طور طبیعی از گوشت، مرغ و غذاهای دریایی به مرور زمان ترشح می شود  و از تجمع آنها در بسته بندی جلوگیری می کند.

این در حالی است که این پد های جاذب رطوبت ، که عوام به طور کلی به آن “پد گوشت” می گویند ، دارای چندین وظیفه ی مهم در رابطه با حفظ بهداشت و ایمنی مواد غذایی شماست.

خوب است که بدانید ، مایعی که از مرغ و گوشت خام  ترشح می شود ، که به آن خونابه می گویند ،  می تواند حاوی باکتری های فعالی باشد که در حالت خام می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشند.

بنابراین، پد جاذب رطوبت برای جذب این مایعات بالقوه مضر ، قبل از نشت، ریختن یا چکه کردن آن ها به پیشخوان و سایر قسمت های آماده سازی غذا عمل می کند و تا حد ممکن حاوی این خونابه ها است.

این پدها همچنین به ایمن‌تر و تازه‌تر ماندن گوشت در قفسه های فروشگاه ها کمک می‌کنند، زیرا قرار گرفتن مواد پروتئینی در حوضچه ای از این مایع به مدت زیاد ، می‌تواند باعث رشد باکتری‌های بیشتری در گوشت شود و خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از مسمویت های غذایی را افزایش دهد.

موادی که در بسته‌بندی همراه با گوشت و طیور استفاده می شوند ، تحت نظارت دقیقی هستند تا تضمین شود که حاوی مواد شیمیایی مضری نیستند که به مرور زمان به محصول نفوذ کند.

اکثر این پدها از یکی از دو ماده جاذب ساخته شده اند: سیلیکاژل  یا سلولز (الیاف گیاهی خالص) که سپس در یک بسته بندی دارای الیاف غیرسمی که دارای سوراخ های ریزی می باشند  پوشانده می شود و اجازه می دهد مایع به داخل نفوذ کند. و آنجا بماند در حالی که این پد نازک ممکن است به اندازه کافی قوی به نظر نرسد که مایعات زیادی را جذب کند، هر دوی این مواد به طرز شگفت انگیزی جاذب می شوند و مایعات بیشتری نسبت به آنچه به چشم می آید در خود نگه می دارند. در واقع، به گفته یک سازنده، هر پد می تواند تا ۴۰ گرم مایع را در خود جای دهد.

پد جاذب خونابه یکی از راهکار های بسته بندی فعال به شمار می آید .

بسته بندی فعال چیست؟

Active Packaging = Longer Shelf Life  ، استفاده از بسته بندی فعال برابر است با ماندگاری بیشتر محصول در قفسه ی فروشگاه ها

بسته بندی فعال از فناوری هایی استفاده می کند که به طور عمدی ترکیباتی را از ماده ی غذایی یا فضای اصلی بسته بندی مواد غذایی آزاد و یا جذب می کند، که با متوقف کردن واکنش های تخریبی مانند  اکسیداسیون لیپید، رشد میکروبی، و از دست دادن رطوبت  ، باعث  افزایش طول عمر بسته بندی ها و ماندگاری بیشتر محصولات می گردد.

با توجه به خاصیت پد جاذب رطوبت ، جهت جذب خونابه و حذف رطوبت در ظروف نگهداری گوشت و مرغ و ماهی ، این روش بسته بندی ، بسته بندی فعال محسوب می گردد.

جالب است بدانید که بسته بندی های فعال انواع مختلفی دارند  :

بسته بندی های فعال کاملا بستگی به نوع ماده ی مورد بسته بندی دارد ، بر اساس خواص ماده ی مورد بسته بندی رویکرد های متفاوتی وجود دارد و در نهایت بهترین رویکرد برای ماده ی مورد بسته بندی انتخاب  می شود.

رویکرد های مختلف بسته بندی فعال :

– با رویکرد ضد میکروبی

– جاذب های طعم و بوی نا مطلوب

– کنترل رطوبت و خونابه

– جاذب اکسیژن

جذب کننده های اکسیژن اکسیداسیون را متوقف می کنند و رشد میکروبی را مهار می کنند.

– جاذب دی اکسید کربن

– جاذب های اتیلن

جاذب های اتیلن با کند کردن فرآیند فساد، عمر مفید محصول را افزایش می دهند. آنها معمولاً به صورت کیسه ای موجود هستند و می توانند در ساختار بسته بندی ادغام شوند.

 

ماشین سازی حکمائی دستگاهی برای بسته بندی فعال و پد جاذب خونابه با رویکرد کنترل رطوبت و خونابه ، دستگاه بسته بندی PLC 1000PP را طراحی و تولید نموده است.

 

از جمله شرکت هایی که از دستگاه بسته بندی پد جاذب خونابه PLC 1000PP ماشین سازی حکمائی را استفاده می کند شرکت آوا پروتئین پایتخت است.

این پد ها در ۲ اندازه ی ۱۸٫۵ × ۱۴ و ۱۵× ۱۰ می باشند.

ویژگی های پد جاذب خونابه :

جذب آب ناشی از یخ زدایی گوشت و مرغ و ماهی منجمد شده

جذب مایعات میان بافتی در گوشت و مرغ و ماهی مورد بسته بندی

کنترل کردن رطوبت زیاد موجود در بسته بندی های مواد غذایی

کاهش فعالیت باکتری ها و مخمر ها و همچنین کند کننده سرعت رشد کپک ها

افزایش ماندگاری مواد پروتئینی

لفاف به کار رفته برای این محصول خاصیت ضد باکتریایی دارد

باعث کاهش پیدا کردن آلودگی محیط محصول می گردد

افزایش دهنده امنیت غذایی محصول

قابلیت تولید در ابعاد مورد نیاز مشتری

پد جاذب به راحتی از از محصول مورد بسته بندی جدا شده و مشکلی را ایجاد نمی کند .

پد های جاذب خونابه ، با جذب خونابه ی حاصل از مواد پروتئینی مانند گوشت ، مرغ و ماهی که در ظروف نگه دارنده قرار می گیرند .