آشنایی با نحوه کار ماشین های پر کننده مایعات

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

آشنایی با نحوه کار ماشین های پر کننده مایعات

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که ماشین های جذاب پرکن به چه کارهایی می آیند؟ و چگونه کار میکنند؟ ایده اولیه برای بسته بندی نوشیدنی های گاز دار شیر و نوشابه ها و… چگونه به ذهن پیچیده انسان راه پیدا کرد و دستگاه های امروزی را تشکیل داد؟

 

 

ماشین های پرکن یکی از مهمترین تجهیزات هستند که در اکثر صنعت های تولیدی کارایی فراوانی دارند. این دستگاه ها معمولا برای بسته بندی مواد غذایی یا نوشیدنی استفاده می شوند، اما استفاده از آنها برای بسته بندی بسیاری از محصولات دیگر کار برد دارد.

در قفسه فروشگاه ها محصولات متفاوتی به چشم ما میخورد. اجناس فروشگاهی معمولا درکارتن، بطری یا یک کلیسه پلاستیکی بسته بندی می شوند. به همین دلیل پرکننده های متنوعی برای محصولات مختلف در جامعه بر اساس نیاز مشتری ساخته شده است.

بر اساس اتوماتیک بودن دستگاه ها و مواد اولیه ای که داخلی دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد، این پرکننده ها به شیوه های متفاوتی دسته بندی می شوند. آنها می توانند به عنوان ماشین های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و کاملا اتوماتیک دسته بندی شوند.همچنین می توانند پرکننده های مایع، پرکننده های گازی، پرکننده های چسب و پرکننده های پودری نیز دسته بندی شوند.

بر اساس استراتژی موجود، پرکننده های مایع به دستگاه های پر کننده معمولی، فشار و وکیوم تقسیم می شوند. پرکننده های معمولی مایع باجاذبه کارمی کنند که در آن مایع به دلیل وزن آن به بطری های خالی ریخته میشود. با این حال، ایجاد شرایط منحصر به فردی برای حفظ غلظت و تحمل گاز مایعات ضروری است. نمونه های قابل توجه این بطری ها، بطری های شیرمی باشد.

پرکننده های وکیوم نیاز به فشار اتمسفر دارد، که با فشار بیشتری مایعات مانند شربت، روغن، نوشابه و غیره دارای ویسکوزیته بالا هستند و به این نوع پر کردن نیاز دارند، که بسیار کارآمد است و از یک ساختار بسیار ساده استفاده می کند.

پرکننده های مایع نیاز به فشار بیشتری نسبت به فشار هوا دارد. این نوع پر شدن به “پرشدن با فشار هوا برابر” و “پرشدن با فشار بالا” تقسیم می شود. در پرشدن با فشار هوا برابر، فشار مخزن مایع برابر با فشار بطری می شود و بنابراین مایع باتوجه به وزن مورد نظر داخل بطری ها ریخته میشود.از سوی دیگر پر کردن با فشار بالا اختلاف فشار بین مایع و محیط کار میکند.